Praha plná strašidel

Jiří Winter – Neprakta, Miloslav Švandrlík
Nedávno vyšla reedice milé knížky, věnující se těm pražským pověstem, v nichž vystupují strašidelné bytosti. Byla vydána již v 70. letech pod názvem Praha plná strašidel. Jejím autorem je známý humorista a spisovatel Miroslav Švandrlík (Černí baroni a desítky dalších humoristických děl….) Příběhy jsou stručné, vždy na jednu stránku. Tu druhou pak zdobí ilustrace z pera Jiřího Neprakty. Švandrlíkovy texty popisují strašidelné pověsti poutavě, vtipně a současným jazykem. Jejich cílem není navodit okouzlení a vyvolat tajemnou náladu u čtenáře, ale spíš pobavit a zároveň i poučit. Zkrátka oživit a připomenout desítky legend a přiblížit je dnešnímu, zejména mladému čtenáři, zvyklému na zkratkovitost filmu či komiksu. Nezaměnitelný Nepraktův výtvarný projev dobře se stručností textů koresponduje a jednotlivé příběhy vpodstatě dotváří. Ilustrace – jak jinak u tohoto autora – vyvolávají především úsměv, ač jde mnohdy o náměty doslova hrůzné. Bezhlavý templář, zavražděná jeptiška, mrtvý hráč a další strašidelné bytosti jsou ztvárněny se smyslem pro nadsázku a s pochopením právě těch svých slabostí a špatných vlastností, kvůli nimž i po smrti musí strašit pražské chodce.
Tuto milou knížku doporučujeme všem, kdo mají rádi Prahu a její strašidelná zákoutí a ve zkratce si chtějí připomenout příběhy, které v nich vznikly.
Vydalo nakladatelství EPOCHA
ve spolupráci se spol. s r.o. Radix.
NAKLADATELSTVÍ PATŘÍ DÍK ZA NĚKOLIK KNIH, KTERÉ VĚNOVALO VÍTĚZŮM STEJNOJMENNÉHO SKAUTSKÉHO ZÁVODU JAKO PĚKNÉ CENY.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad