Československý ústav zahraniční - Osobnosti, které stály u zrodu Československého ústavu zahraničního

V loňském roce proběhly oslavy 75 let od založení Československého ústavu zahraničního. Založení Československého ústavu zahraničního souviselo s oslavami 10. výročí vzniku Československé republiky a díky ministrovi práce a sociální péče, msgr. Šrámkovi se podařilo zajistit pro jeho fungování státní podporu z prostředků jubilejního fondu.
V prohlášení přípravného výboru z 10. prosince 1928 zaznělo: "Československý ústav zahraniční má vyvíjet činnost ve prospěch vlasti a krajanů v zájmu národa a státu československého. Jakákoliv politika neb stranictví mají býti z jeho činnosti vyloučeny, mezi členstvo a ke spolupráci jsou zvány všechny vrstvy a třídy národa bez rozdílu".
Přípravný výbor svolal ustavující Valnou hromadu Čsl. ústavu zahraničního na 20. prosince 1928 do jedné ze zasedacích síní ve druhém patře Staroměstské radnice v Praze. Sešlo se tu na 70 zakládajících členů a hostů. Jedním z významných hostů byl primátor Prahy, dr. Karel Baxa. Program Valné hromady obsahoval volbu předsednictva, schválení členských přihlášek, čtení a schválení stanov a volby.
JUDr. Lev Zavřel, odborový rada Ministerstva práce a sociální péče, pověřený představitel přípravného výboru, promluvil k přítomným zakládajícím členům a hostům. Charakterizoval hlavní smysl založení Čsl. ústavu zahraničního a zmínil, že v zahraničí žije jedna pětina československého národa, která si zaslouží, aby jí byla věnována maximální péče, a se kterou je třeba v zájmu národním a státním rozvíjet spolupráci. V poselství ministra práce a sociálních věcí, msgr. Jana Šrámka slíbil Československému ústavu zahraničnímu podporu a popřál mu ty nejlepší výsledky.
Zajímavostí je, že ustavující valné hromady se měl účastnit například i spisovatel Alois Jirásek. Nakonec se pro nemoc omluvil (jeho průkaz byl přesto jeden z prvních, měl číslo 33). Volby do správního výboru Československého ústavu zahraničního řídil a kandidátku uváděl také JUDr. Lev Zavřel. Kandidátka byla pečlivě připravena tak, aby obsahovala zástupce všech oblastí republiky, všech směrů a vrstev obyvatelstva. Sám JUDr. Lev Zavřel se stal virilním členem, v dobové terminologii to znamenalo, že zastupoval v ČSUZ ministerstvo práce a sociálních věcí.
Prvním předsedou v historii Československého ústavu zahraničního byl zvolen JUDr. Jan Auerhan (psali jsme o něm v únorovém čísle ČD roku 2003), v té době viceprezident Státního statistického úřadu, místopředseda odboru Národní rady Československé pro československé zahraničí a člen Zahraniční župy Sokolské. Na závěr ustavující Valné hromady pronesl tato slova: „Ústav má vykonati dílo velmi užitečné, důležité a potřebné. Výsledky nebudou ovšem patrné hned, poněvadž práce, kterou chce ústav konati, jest obtížná a zdlouhavá, neboť vyžaduje veliké svědomitosti. Členstvo ústavu a celá naše veřejnost musí ústavu i jeho práci pomáhati."
Tehdejší prohlášení o poslání a činnosti Československého ústavu zahraničního podepsalo 136 významných osobností z různých oblastí a vrstev společnosti, z celého Československa (Čech, Moravy, Slovenska a Podkarpatské Rusi) a znamenalo významný posun ve spolupráci Československé republiky s krajany žijícími v zahraničí.
-vebr-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad