Stalo se doma – leden

2 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. ledna Prezident Václav Klaus změnil tradici a po desetiletích pronesl svůj novoroční projev vestoje. Projev přenášela kromě ČT i soukromá TV Nova a česká sekce rozhlasové stanice BBC. To bylo jediné překvapivé, protože jako obvykle tvrdě kritizoval domácí politickou scénu, především ministra vnitra Grosse. Ve světě se zřejmě nic důležitého nestalo – prezident se ani slovem nezmínil o Iráku ani o terorismu.

3. ledna Do velkých měst a především do Prahy se stahuje čím dál víc bezdomovců. Stále víc je mezi nimi mladých lidí, kteří nikdy nepracovali a jsou agresivní.

5. ledna Po dvouletém boji s rakovinou zemřela herečka Helena Růžičková, žena velkého těla i srdce. Bylo ji 67 let.

6. ledna Exprezident Václav Havel obdržel další ocenění svého nenásilného boje proti komunismu. V Dillí převzal mírovou cenu Mahátma Gándhího, jehož si Havel velmi váží právě pro jeho nebojácný a nenásilný boj proti zlu.

7. ledna Za pět měsíců se bude konat volební sjezd českých komunistů. Má rozhodnout, jestli se přestanou hlásit k předlistopadové KSČ a budou následně přijatelnou stranou s podílem na moci. Vzhledem k věku členů KSČM však zřejmě zvítězí konzervativní křídlo a měnit se nebude nic.

8. ledna Ve vládě se opět jedná o reformě školského zákona. Ten stávající nevytváří dostatečný prostor pro celoživotní vzdělávání tak, jak je to běžné v ostatních evropských zemích.

9. ledna Přistěhovalci by měli vyrovnat počet obyvatelstva v ČR, kdy nás v roce 2050 bude méně skoro o milion. Lidé se však budou dožívat vyššího věku a nejpočetnější generací budou šedesátníci a sedmdesátníci. Podobné, ale pomalejší změny k horšímu se odehrávají po celé západní Evropě.

10. ledna Do Prahy přicestoval nový americký velvyslanec Willian Cabaniss. Je mu pětašedesát let, pochází z Alabamy a je tvrdým konzervativcem (bojuje proti potratům, drogám a prosazuje i snižování daní a sociálních podpor). Nám chce pomoci s potlačováním korupce a posílením práva.

12. ledna Devět humanitárních pracovníků z Liberce dorazilo do íránského Bámu, postiženého zemětřesením. Kromě léků, přikrývek a jídla sse-bou přivezli i zařízení pro mobilní ordinaci.

13. ledna Sociální demokraté mají problém: neznalost cizích jazyků silně omezuje výběr jejich kandidátů do Bruselu. Většinou jsou to odborníci, kteří však neovládají ani angličtinu, ani němčinu, ani francouzštinu.

14. ledna Prestižní umělecké akce na Pražském hradě jsou minulostí. Nové vedení zamítlo plán čtrnácti výstav na tento rok (např. Gaudí, Boudník, Josef Sudek). Zdůvodnilo to politickými a ekonomickými příčinami – plánuje však multimediální expozici, která má zachytit historii Hradu. Připravované výstavy by s tím prý nesouzněly.

15. ledna Poslanci zavedli definici sexuálního obtěžování v práci. Za nevhodné poznámky by mohli být čeští zaměstnanci pokutováni, vypovězeni z práce nebo dokonce žalováni. Problémem je, že obviněný musí sám podat důkaz o své nevině.

17. ledna Bývalý komunistický funkcionář Karel Hoffmann, odsouzený v souvislosti se srpnem 1968, nenastoupil do vězení. Jeho lékaři mu našli 15 nemocí, což Hoffmann komentoval s úsměvem: Ani jsem o tom nevěděl!

19. ledna Rivalové z boje o křeslo prezidenta, Václav Klaus a Miloš Zeman, se po roce ukázali společně novinářům. Bylo to na Zemanově chalupě na Vysočině, kde spolu jedli jitrnice. Prý se vyhýbali politickým tématům a jen se „bavili jako chlapi". Přesto se prořekli, že mluvili o EU a možnosti, zda by Zeman uvažoval o postu evropského komisaře za ČR.

21. ledna Novozélandské úřady zadržely dva české občany, podezřelé z krádeže vzácných orchidejí a pokusu propašovat je mimo hranice země. Iniciátor měl být děkan lékařské fakulty v Olomouci Čestmír Čihalík, u kterého se našlo 110 orchidejí. Oběma hrozí až sedm let vězení a pokuta 30 000 dolarů.

22. ledna Herečka Jiřina Bohdalová vyhrála spor s ministerstvem vnitra o svém zařazení do seznamu spolupracovníků komunistické státní bezpečnosti. Podle zákona však přesto její jméno nemůže být ze seznamu vymazáno, protože je to historický dokument.

23. ledna Kriminalita v ČR opět o trochu poklesla, netýká se to však krádeží. Jejich počet naopak neustále roste: z loňských trestních činůbylo krádeží skoro dvě třetiny. Nedaří se objasňovat kapesní krádeže a krádeže osobních aut.

24. ledna Asi třetina poslanců sociální demokracie nesouhlasí s vysláním 150 našich vojáků do Afghánistánu. Chce tím docílit zrušení víz do USA. Ministr obrany Kostelka je přesvědčuje, že bez mezinárodní pomoci zůstane tato země dál podhoubím terorismu.

27. ledna Do ČR přiletěl šéf společnosti Microsoft Bill Gates a vystoupil na konferenci o počítačové bezpečnosti.

* Všechny vstupenky na zápasy českých hokejistů na MS, které byly dosud dány do prodeje, jsou rozebrány. Tržba za prvních devadesát minut prodeje byla 8,5 milionů korun, počítačová síť zkolabovala.

29. ledna V odvolacím řízení vyměřil městský soud v Praze vydavateli kontraverzní knihy Adolfa Hitlera „Mein Kampf" tři roky s odkladem na pět let. Michal Zítek chce za svoje právo vydat knihu podle vlastního výběru bojovat u Nejvyššího soudu nebo až u mezinárodního tribunálu pro lidská práva ve Štrasburku.

30. ledna Skandál propukl po oznámení, že nově zrekonstruovaná vila na Ořechovce, kam se prezident Klaus před 14 dny nastěhoval, patřila pražskému lahůdkáři Lippertovi a byla mu po válce na základě Benešových dekretů zkonfiskována. Budova nyní patří ministerstvu obrany. Hrad nyní uvažuje, zda by se nevyplatilo postavit nové sídlo pro hlavu státu.

31. ledna Až čtrnáct let po revoluci byla zlikvidována pozorovatelna StB, ze které komunisté špehovali Václava Havla. Vodní věž u Slovanského ostrova ukrývala rozbitý stůl, hromadu bezcenných dokumentů a pár sovětských vlaječek. Co s věží? Prý by tam mohlo být muzeum humoru.

Připravila: Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012