Únor vítězný...

2 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

„A máme tu pětašedesáté výročí takzvaného Vítězného února, který uvrhl naši republiku do područí Moskvy, udělal z ní vazalský stát Sovětského svazu a zastavil další vývoj Československa na téměř půl století. Zničil český venkov, rozvrátil dělnictvo a potlačil vývoj literatury. Z následků se bude naše země vzpamatovávat ještě dlouhá a dlouhá léta. Připomeňme si dnes, že Vítězný únor byl dílem našich vlastních lidí, komunistů – Klementa Gottwalda a jeho tlupy násilníků, ale také jejich přisluhovačů z řad nekomunistů. Samozřejmě, za vším stála Rudá armáda osvoboditelka, která sice neměla v Československu tehdy posádky, ale byla připravena zasáhnout, kdyby se byly věci počaly vymykat bolševické vládě z ruky – tak jako v roce 1968. Vítězný únor bude navždy symbolem hanby československých komunistů, nedejme jim to zapomenout!"

Toto je krátký článek, který jsem si vypůjčila z Věstníku Sokola Sydney Australia. Myslím, že každý soudný člověk uzná, že je to mínění výstižné, i když se dá vyjádřit mnoha různými slovy a větami.

Ale dovolte mi další citaci, tentokrát z dopisu naší čtenářky ze Švédska:

„Čtu váš časopis ráda, ale to co mi na něm vadí, je neustálý pohled do minulosti a nenávist ke komunistům. Člověk se nemá obracet dozadu nebo dokonce viset v minulosti. Všechno jde dopředu a to co bylo se nevrátí...

Nenávist je negativní a brzdí rozvoj člověka!

Jste jedna z představitelů masmédií, tak byste měla být neutrální a dívat se na věci všestranněji. Každý z nás si něco prožil a už jsme se nanadávali dost. Teď je čas odpustit a jít dál..."

Dále čtenářka připomíná filosofické a duchovní hodnoty a říká, že „se Češi zastavili na komunistické, intelektuální a dnes už na materiální úrovni".

Tak nevím, já jsem si doposud – asi mylně – myslela, že v Českém dialogu převažují články pozitivní, ať už jde o pohledy do naší historie, kultury, rozhovory či informace o životě krajanů a dokonce se v každém úvodníčku, i když je k něčemu kritický, snažím nakonec najít něco hezkého. Ale pravda je, že strkat hlavu do písku před tím, že se nám tu grebeníčkové stále více a více roztahují a že je chce volit většina lidí nespokojených se současnou politikou, to neumím.

Jak to vidíte vy? Napište nám...

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012