Věž smrti v Sokolském národním domě v Sydney

1 2004 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Začátkem tohoto roku jsme dostali od rodiny z Prahy video záznam dokumentárního filmu režisérky a scenáristky Kristiny Vlachové Věž smrti. Po shlédnutí jsme byli zděšeni, šokováni a znechuceni. Zděšeni tím, co všechno se mohlo dít v těch „převýchovných táborech" a šokováni, přesto, že jsme mnohé věděli z vyprávění našich nejbližších příbuzných, kteří bolševickými koncentráky prošli. Naprosto znechuceni a otřeseni jsme byli odpornou otrlostí bachaře Vlačihy. Naše justice pak tomu všemu dala „korunu", když tohoto bývalého bachaře z jáchymovského koncentráku osvobodila, protože jeho čin uznala za promlčený. Vlačiha postřeleného vězně na útěku střelil z bezprostřední blízkosti do hlavy. Snad jen zázrakem tento vězeň přežil. Po roce 1989 předal svůj případ soudu.

Krátce potom, co jsme tento dokument shlédli, jsme se dozvěděli jednak přes Internet, ale také z dopisů přátel, že pan Liška, vězeň komunismu, a bezbranná oběť pana Vlačihy, zemřel, aniž se dočkal spravedlnosti.

Rozhodli jsme se s manželem, že tento dokument musíme promítnout krajanské komunitě v Sydney.

Jako dar od paní Hany Truncové, také bývalé vězeňkyně bolševického režimu, jsme dostali videozáznam o životě pana Aloise Hlavatého, který byl tímto režimem původně odsouzen k smrti, tento trest byl později změněn na doživotí, ale přesto v komunistickém žaláři byl 12 let a propuštěn byl jenom proto, že byl na smrt nemocný. Videokazetu o jeho životě natočil PhDr. Beňo.

Vybrali jsme důležité části přímo z video-záznamu a doplnili je informacemi z životopisu pana Hlavatého, tak jak jej zapsal a otiskl pan Michal Kuchta. Také jsme přidali ukázky z díla pana Aloise Hlavatého, který po roce 1989 vydal pět knih povídek a básní.

Program se konal 12. října, tedy v den prvního výročí masakru na ostrově Bali, za přítomnosti generálního konzula České republiky v Sydney Ing. Jaroslava Dolečka, který celému programu dal záštitu.

Celý program, tak jak byl proveden v Sydney, bude opakován pro krajanskou komunitu v Canbeře.

Jana a Zdeněk Rich

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012